Nahradia elektromobily klasické autá? Výhody elektrických vozidiel

by sprava_kanapa.sk

Automobily na elektrický pohon by mohli v budúcnosti úplne nahradiť klasické autá. Aspoň toto tvrdia renomované štúdie. Uvidíme v akej miere majú pravdu. O elektromobiloch musíme uvažovať hlavne z hľadiska ochrany životného prostredia. Čo vlastne elektromobily sú a aké výhody prinášajú?

Automobil na elektrický pohon = elektromobil

Elektrické vozidlá využívajú na svoju prevádzku elektrickú energiu, ktorú im dodáva batéria. Alternatívou sú vodíkové palivové články. Batérie sa dajú nabiť v špeciálnych nabíjacích staniciach, ale aj pomocou klasickej elektrickej zásuvky v garáži alebo na parkovisku. Hlavne čínski výrobcovia vozidiel začali chrliť veľké množstvo elektromobilov do celého sveta. Cena elektromobilu je síce o niečo vyššia ako pri klasických autách, ale prevádzkové náklady vás vyjdú oveľa lepšie. Predpokladá sa, že cena elektromobilov bude za štyri roky nižšia ako pri klasike. Nielen vďaka cene, ale aj vyššiemu dojazdu a rýchlosti nabíjania sa zdajú predpoklady o postupnom nahrádzaní klasických áut elektromobilmi reálne.

Prečo by ste mali dať prednosť elektromobilu

Nižšie náklady na údržbu

Samozrejme, že o každé vozidlo sa musíte starať. Avšak pri elektromobile nemusíte meniť palivový filter, olej v prevodovke, chladiacu kvapalinu, sviečky a iné. Keď si náklady na túto údržbu spočítate, za niekoľko rokov ušetríte značné peniaze. Konštrukcia motora elektrického auta je veľmi jednoduchá, nevyžaduje skoro žiadnu údržbu a motor je spoľahlivejší ako spaľovací. Dá sa povedať, že jedinou pohyblivou časťou motora v elektrickom aute je rotor. Rotor pracuje na jednoduchom princípe a je dostatočne silný.

Elektrina vás vyjde oveľa menej ako benzín

Elektromobil jazdí na elektrinu, ktorá je o dve tretiny lacnejšia v prepočte na kilometer jazdy ako pri benzínovom vozidle. Navyše nemusíte s autom chodiť na čerpaciu stanicu, elektromobil sa dá nabiť aj z domácej zásuvky. Nabíjanie doma je pohodlné, ale aj na cestách nájdete veľa možností. Dobíjacie stanice pribúdajú po celom svete, a to nielen pri hlavných cestných ťahoch, ale aj v nákupných centrách.

Životnosť batérie sa neustále predlžuje

Jedinýcm problémom v elektromobiloch bývajú batérie. Vďaka technologickému pokroku sa aj tento problém postupne zmenšuje a životnosť batérií predlžuje. Niektoré automobilové spoločnosti dávajú na batériu záruku až osem rokov. Pri ich výmene si však siahnete hlbšie do vrecka, stoja asi 2000 €. Dobrou správou je, že ich cena sa neustále znižuje vďaka pribúdajúcemu množstvu výrobcov.

Ďalšie benefity, ktoré vám prinesie jazda na elektromobile

Zdá sa teda, že elektromobil vám naozaj ušetrí peniaze. Navyše si môžete uplatniť pri jeho kúpe štátnu dotáciu vo výške 5000 €. Okrem ušetrených peňazí môžete mať radosť, že vaše auto neznečisťuje životné prostredie emisiami z výfukových plynov. Mnohé elektromobily sú dokonca vyrábané z recyklovaných a ekologicky menej škodlivých materiálov. Ušetríte aj na emisnej kontrole a menej zaplatíte taktiež za PZP. Elektromobily sú aj oveľa viac bezpečné ako klasické vozidlá. Nižšie je riziko ich prevrátenia a požiaru motora.

 

You may also like