Snehové reťaze vás v horách dostanú zo šlamastiky

Snehové reťaze vás v horách dostanú zo šlamastiky

by sprava_kanapa.sk

Na cestách sa veľmi často dostanete do situácií, v ktorých vám ide o kožu. Stačí len málo, a to zdravý rozum či predvídavosť, aby vás na cestách nič neprekvapilo. Dnes si povieme niečo o tom, prečo sa vám vyplatí voziť so sebou snehové reťaze aj v prípade, že predpoveď počasia hlási oblohu bez mráčika.

Veď idem len kúsok z mesta

Mnohí šoféri bývajú vo vysokohorských oblastiach a napriek tomu v ich výbave snehové reťaze absentujú. Je pravda, že ak jazdíte len po meste, tak vám reťaze nebudú na nič. Na druhej strane nikdy neviete, kedy vám zavolá známy a vy sa mu vyberiete pomôcť mimo svojej obvyklej trasy. Zrazu zistíte, že sa rozosnežilo, popri ceste vidíte príkazovú značku snehové reťaze a vy ich v kufri nemáte. Jasné, že môžete jazdiť aj bez nich a riskovať. Lenže ak sa dostanete do kopca, v ktorom budú vozidlá stáť, len veľmi ťažko a možno aj vôbec sa vám nepodarí dostať automobil do pohybu. Podobná situácia nastáva, keď chcete automobil ubrzdiť pri jazde zo zľadovateného kopca. Dokonca aj silné SUV vozidlá majú v takomto teréne problémy s jazdou a niekedy väčšie problémy ako malé osobáky. Žiadne pneumatiky nenahradia snehové reťaze. Preto nájdete na pultoch obchodov snehové reťaze na SUV 4×4 a samozrejme aj na traktory či reťaze na dodávky.

Reťaze stoja babku a urobia skvelú prácu

Výrobcovia reťazí mysleli naozaj na každého, a preto nebudete mať s ich výberom problém. Už sme spomínali, že sa vyrábajú na všetky typy vozidiel. Rôzna je tiež cenová hladina, v ktorej si ich dokážete zaobstarať. Medzi najlacnejšie patria reťaze vyrábané z textilu. Tieto reťaze berte len ako alternatívu, pretože sa veľmi rýchlo zničia. Odolnejšie sú kovové resp. oceľové reťaze, ktoré vôbec nie sú drahé. Je len na vás, akú stopu pletenia a aký systém zapínania si vyberiete a podľa týchto kritérií sa bude odvíjať ich cena. Snehové reťaze vyberajte podľa ich životnosti, šetrnosti k pneumatikám a diskom, podľa možností inštalácie a miere hlučnosti pri riadení vozidla. Ak budete kupovať reťaze na automobil, s ktorým denne jazdíte v horách, radšej si priplaťte. Šetrenie by vás mohlo prísť draho, keď budete musieť o rok reťaze vymeniť za nové. Riaďte sa hodnotením na internete, a ak máte čas, tak si preštudujte výsledky testov motoristických časopisov.

 

 

You may also like