Prečo sa rozhodnúť pre auto4x4?

by sprava_kanapa.sk

Nie je to ešte tak dávno, kedy technológia pohonu na štyri kolesá bola obmedzená na takzvané „off-road“ vozidlá alebo športové autá. Doba sa však zmenila. Počet vozidiel s pohonom 4×4 sa výrazne zvýšil a dnes sú už tieto autá doslova bežné aj medzi klasickými sedanmi. Táto zmena bola spôsobená aj tým, že výrobcovia, ale aj vodiči, si uvedomujú výhody, aké im auto4x4 prináša.

Výhody (a prípadné nevýhody) vozidiel s pohonom 4×4

Predtým, ako sa rozhodnete pre auto4x4 alebo pre klasické vozidlo s pohonom dvoch kolies, mali by ste poznať výhody, ale aj nevýhody vozidiel 4×4.

  • Výhody vozidiel s pohonom 4×4

Za hlavnú a najväčšiu výhodu týchto vozidiel sa považuje ich vynikajúca trakcia. Táto výhoda sama osebe zvyšuje výkon vozidla a zároveň robí manipuláciu s ním oveľa jednoduchšou. V niektorých prípadoch môže auto4x4 dosiahnuť až dvojnásobnú trakciu oproti vozidlám s pohonom dvoch pneumatík. Vďaka tomu je možné auto4x4 bezpečne riadiť aj na nespevnenom a klzkom povrchu.

Vďaka pohonu všetkých štyroch kolies je šanca, že sa zaseknete a ostanete „visieť“ na klzkom povrchu, veľmi malá. Ak teda žijete v regiónoch, kde je sneh bežnou záležitosťou až do neskorých jarných mesiacov, určite sa Vám pohon 4×4 môže hodiť. Je totiž pravdepodobné, že problému so stratou kontroly nad vozidlom na zasneženom povrchu nebudete musieť vďaka 4×4 čeliť vôbec. Samozrejme, je nutné prispôsobiť jazdu svojim schopnostiam, aj povrchu vozovky.

Rovnako ako trakcia, aj akcelerácia áut 4×4 je na vysokej úrovni. Vďaka tomuto pohonu dosahujete rýchlosť v podstate v priebehu pár sekúnd a to bez toho, aby ste zrýchlili na úkor bezpečnosti jazdy. Keďže je hmotnosť počas jazdy rovnomerne rozložená na všetky štyri pneumatiky, manipulácia s vozidlom je jednoduchá aj pri vyšších rýchlostiach.

  • Nevýhody vozidiel s pohonom 4×4

Okrem vyššie spomínaných výhod môžu niektorých ľudí od kúpy auta4x4 odrádzať aj mierne nevýhody. Jednou z nich je vyššia hmotnosť vozidla, s čím nutne súvisí aj vyššia spotreba paliva. Nie je to však s autami 4×4 také dramatické, ako v minulosti. V súčasnosti sú vyrábané nové úspornejšie modely, ktoré sa v úspore paliva rovnajú autám s pohonom dvoch kolies.

Aký je teda výsledok? V porovnaní s pohonom dvoch kolies je auto4x4 neporovnateľne lepšie na klzkých a nebezpečných povrchoch. Ak práve bezpečnosť jazdy rozhoduje o Vašom výbere nového vozidla, auto4x4 by malo byť Vašou voľbou.

Autorské právo: alfamax76 / 123RF Reklamní fotografie

You may also like