Môžem sa kuny zbaviť šetrne a bezpečne zároveň?

Môžem sa kuny zbaviť šetrne a bezpečne zároveň?

by sprava_kanapa.sk

Dospelá kuna je veľká asi ako domáca mačka a má dlhý chvost, ktorý môže mať polovicu dĺžky jej tela. Kuny majú bohatú srsť, typicky tmavohnedej farby a charakteristickú krémovo-žltú škvrnu na hrudníku či hlave. Okrem toho je akýsi špecialista na biotopy, keďže vyžaduje, aby v danej oblasti existoval lesný alebo krovinatý biotop. Kuny sú zbehlé v šplhaní po stromoch, pretože majú silné a dlhé pazúry.

Za zmienku stojí tiež fakt, že sú aktívne najmä v noci a jednotlivci žijú na územiach, ktoré môžu mať rôznu veľkosť od 60 hektárov do 430 hektárov. Samce pokrývajú zvyčajne väčšie územia ako samice a medzi susednými územiami môže dochádzať k čiastočnému prekrývaniu. Priemerná dĺžka života môže byť až desať rokov, hoci je nepravdepodobné, že väčšina jedincov prežije vo voľnej prírode posledných päť rokov.

Ako je to s rozmnožovaním?

Tieto zvedavé tvory sa pária koncom júla až začiatkom augusta, no svoje mláďatá privedú na svet až v marci alebo apríli. Kuny sú ohrozené najmä stratou biotopu a potravy (hlavne v dôsledku ťažby dreva), chorobami a v minulosti nadmerným odchytom pre ich srsť. Napriek tomu sú chránené, čo treba mať na pamäti najmä vtedy, ak sa udomácnili pod strechou domu či na povale. Samozrejme sa ich dá zbaviť, ale šetrne a bezpečne.

Odpudzovače na kuny – ako fungujú?

Odpudzovače na kuny predstavujú účinný a jednoduchý spôsob ako sa možno zbaviť tohto škodcu a zároveň ho neusmrtiť. Medzi najvyhľadávanejší patrí ultrazvukový odpudzovač – plašič kún a hlodavcov, ktorý funguje na základe automatickej zmene frekvencie i výkonu. Výhodou je, že generuje špecifické ultrazvukové signály na vysokom ultrazvukovom kmitočte, ktoré sú pre drobné hlodavce a kuny veľmi nepríjemné, takže po krátkom čase chránený priestor opúšťajú a hľadajú si nové útočisko v iných objektoch, ktoré nie sú chránené.

Použitie špičkových súčiastok a kvalitných materiálov spolu s výrobnou technológiou povrchovej montáže súčiastok a niekoľkonásobnou kontrolou kvality zaisťuje jeho dlhodobú životnosť a spoľahlivosť. Vďaka tomu je kuna bezpečným spôsobom odpudená z bytového priestoru.

 

You may also like