Nezabudnite na povinnú výbavu motorkára. Čo všetko do nej patrí?

by sprava_kanapa.sk

Letná sezóna je v plnom prúde a na cestách môžeme vidieť z roka na rok viacej motocyklov. Jazda na motorke už nie je len pre odvážnych, ale aj ľudí, ktorí si chcú sezónu užiť úplne inak, ako doteraz.

Zákon je zákon

Rovnako, ako pri jazde autom, aj v prípade jazdy na motorke platia zákonom stanovené pravidlá. Okrem pravidiel cestnej premávky sa musia vodiči a jazdci riadiť povinnosťami ohľadom povinnej motorkárskej výbavy. Ňou sa konkrétne zaoberá vyhláška 578/2006, ktorá hovorí aj o lehotách technických kontrol a definuje aj technickú spôsobilosť motoriek. Aj keď je najlepšie preštudovať si celú vyhlášku, aby sme nič neprehliadli, väčšinou stačí prečítať si pozorne základné povinnosti. Samotná výbava sa odvíja aj od kategórie motocykla, no niektoré veci sú pre všetky motorky rovnaké. V prípade veľkých motocyklov je povinnosťou nosiť náhradné elektrické poistky, náhradné vláknové žiarovky, náradie potrebné na ich výmenu a motolekárničku. Presne toto isté platí aj pre motorky s postranným vozíkom, pre veľké štvorkolky a trojkolky. Tu je treba spomenúť aj predpísaný výstražný trojuholník, ktorý budete potrebovať v prípade nehody alebo poruchy. Hoci výstražná vesta podľa zákona povinná nie je, ak ju budete mať, je to len vaša výhoda. Povinnosťou nie je napríklad ani výbava na opravu defektu, no zísť sa vám môže.

Potrebujete aj špeciálne oblečenie

Rovnako, ako je dôležitou súčasťou spomínaná výbava, je ňou aj motorkárske oblečenie. Každý jeden človek, ktorý si sadne na motorku by mal vedieť, že špeciálne oblečenie mu dokáže zachrániť život a nie je to len o dizajne. Jazda na motorke je až 33 krát nebezpečnejšia, ako v prípade osobného automobilu a preto by sa mal každý jeden jazdec chrániť, ako sa len dá.

Najdôležitejším ochranným prvkom je prilba, ktorá chráni hlavu. Ak si neochránite pri nehode tú, tak vám už pravdepodobne nič nepomôže. Prilba nechráni hlavu len pred nárazmi, ale aj hmyzom, vtákmi a nepriaznivým počasím. Rovnako dôležitou súčasťou je aj ochrana rúk, ktorú by nemal nikto podceňovať. Práve rukavice na motorku sú prvé, ktoré sa pri páde dotknú zeme, pretože človek sa prirodzene bráni rukami. Ak by ste ich nemali a považujete ich za zbytočné, oči vám otvorí aj ten najmenší pád na parkovisku, kde sa aj pri nízkej rýchlosti dokážete veľmi zraniť. V lete je síce poriadne teplo, ale motorkári by nemali zanedbať ani zvyšok tela a jeho ochranu. Rovnako podstatné sú aj moto bundy, nohavice a kombinézy, ktoré chránia zvyšok tela. Vo všeobecnosti platí, že čím pevnejší a kvalitnejší je materiál, tým lepšie vás vie pri páde ochrániť. Určite nekupujte najlacnejšie moto oblečenie na trhu, ale vsaďte na kvalitu. Nikdy neviete, kedy budete ochranu v podobe oblečenia najviac potrebovať.

You may also like