Zapadli ste s vozidlom do snehu? Takto sa zo záveja dostanete

by sprava_kanapa.sk

Jednou z najviac nepríjemných situácií, do ktorých sa počas zimnej jazdy v horách môžete dostať je zapadnutie do záveja. Široko-ďaleko žiadne iné vozidlá a vy zúfalo premýšľate, ako sa z tejto šlamastiky dostať. Možno vám pomôže zopár našich tipov.

Zachráni vás zimná výbava

V prípade, že zapadnete do snehu, budete šťastní, že ste si do vozidla pribalili zimnú výbavu. V tejto situácie majú snehové reťaze na menšie vozidlá či reťaze na SUV 4×4 cenu zlata. Podobne je na tom aj obyčajná lopata. Ak máte tieto dve pomôcky, prakticky ste sa zo snehu už dostali. Pre šoférov jazdiacich do vysokohorských oblastí by mali byť samozrejmosťou v kufre auta taktiež pracovné rukavice a ťažné lano. Ďalšou neoceniteľnou pomôckou sú vyslobodzovacie pásy. Práve pásy vás vedia dostať z vysokého záveja. Vyrábajú sa rôzne typy, napríklad poskladané z malých častí alebo také, ktoré sa pripevňujú priamo na kolesá hnacej nápravy. Ak zapadnete v noci, zíde sa vám lampáš. Môžete zapadnúť na mieste, z ktorého sa nebudete vedieť dostať dlhé hodiny. Preto by ste mali nosiť so sebou aj štartovacie káble pre prípad vybitia batérie. Nezabúdajte ani na dostatok paliva v nádrži, pitnú vodu a teplú deku.

Prevencia a rozvaha

Už sme spomínali snehové reťaze. Tie sa vyrábajú pre rôzne značky a typy vozidiel. Zídu sa nielen šoférom osobných vozidiel. Dajú sa zakúpiť aj pre kamióny či nákladné vozidlá, pre tie sú určené reťaze na dodávky. Snehové reťaze sú najlepšou prevenciou pred zapadnutím do záveja. Pomocou reťazí zvládnete jazdu v zasneženom teréne bez problémov. Reťaze si poradia nielen so snehom pokrytým terénom, ale pomôžu aj pri zapadnutí do záveja. Pri zapadnutí musíte zachovať rozvahu. Ak sa budete zo snehu snažiť dostať prudkým rozjazdom, zapadnete ešte hlbšie. Vo väčšine prípadov sa motoristom zo snehu neporadí vyjsť len tak ľahko. Prichádza na rad pomoc okoloidúcich šoférov. Tí vás môžu roztlačiť alebo vás zo záveja vytiahnuť pomocou ťažného lana. V opačnom prípade sa vám zíde lopata, ktorou auto zo záveja vyhrabete. Okrem kolies odhrabte sneh aj z okolia výfuku. Podobne vám pomôžu taktiež snehové reťaze, vyslobodzovacie pásy, konáre stromov či kusy oblečenia podložené pod kolesá. Zúfalé situácie vyžadujú zúfalé činy. Preto zapojte do záchrany kreativitu a iste sa spod záveja dostanete.

 

 

 

You may also like