Sny našich predkov sa pre nás začínajú stávať realitou. Technický vývoj sa k nám hrnie z každého rohu. Preto nie je nič zvláštne, že aj vo svete motorizmu každým rokom pribúdajú novinky a technologické vychytávky. Jednou z nich sú lietajúce autá, ktoré by mohli znamenať budúcnosť dopravy v oblakoch.
Slováci ako priekopníci
Možno ste už počuli, že práve Slováci by chceli tento rok spustiť predaj lietajúceho auta tzv. AeroMobilu. Jeho vývojom a výrobou sa zaoberá slovenská firma Aeromobil. Táto firma sa ako prvá chce pokúsiť o sériovú výrobu lietajúcich áut. Nemyslite si však, že ich budete môcť len tak riadiť. Šofér resp. pilot bude musieť vlastniť vodičský preukaz a pilotnú licenciu. Dvojmiestne vozidlo s vrtuľou a zatiahnuteľným krídlom by malo stáť okolo 1,5 milióna dolárov. Slovenský AeroMobil môžete riadiť po ceste ako bežné vozidlo, tankovať do neho benzín na čerpacích staniciach a následne vzlietnuť k oblakom.
Aj v zahraničí nezaostávajú
Vývoj lietajúcich áut je zaujímavý pre viaceré svetové firmy, ktoré vidia potenciál jazdy vo vzduchu. Pred ani nie dvomi rokmi zadala nemecká vláda objednávku na výrobu lietajúcich taxíkov v meste Ingolstadt. Podieľať na výrobe by sa mali firmy Audi a Airbus. Spojením ich síl by mohli vzniknúť vozidlá, ktoré by odľahčili preťaženej doprave v Ingolstadte. Riešením pri výrobe týchto áut by boli drony, ktoré sa už roky vo veľkom využívajú rôznymi spôsobmi. Drony by slúžili na prenos vozidiel vo vzduchu. Automobil by sa k nim pripojil a následne po prenesení na určené miesto by sa odpojil. Drony sú schopné prenášať rôzne náklady. Tak prečo by to nemohli byť ultraľahké vozidlá?
Nielen Nemci sa zaoberajú myšlienkou preniesť dopravu do vzduchu. Anglická automobilka Rolls – Royce má ešte smelšie plány. Nechce vyrábať ultraľahké vozidlo ako Nemci, ale auto pre päť pasažierov. Išlo by o hybrid automobilu a vrtuľníka. Poháňané by bolo elektrinou a pri vzlietnutí plynom. Angličania si trúfajú vytvoriť lietajúce auto, ktoré by dokázalo letieť až 400 kilometrovou rýchlosťou. Zo začiatku by malo byť využívané na prepravu nákladov a na vojenské účely.
Prečo ešte nelietame všetci?
Pri lietajúcich autách ide naozaj o zložitý technický proces. Ani jedna z menovaných spoločností si nemôže dovoliť vypustiť do sveta vozidlá, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť posádky. Veľkým problémom je i spotreba týchto automobilov. Počas vzlietnutia bude lietajúce vozidlo potrebovať veľké množstvo paliva a vo vzduchu byť maximálne bezpečné. Pri dopravnej nehode alebo zlyhaní lietajúceho jazdca by boli ohrození nielen pasažieri, ale aj ľudia nachádzajúci sa na zemi. Riešením by mohli byť autá, ktoré by sa vznášali nad cestou v nízkej výške. Niečo podobné sme mohli vidieť vo filme Star Wars. Je veľa možností ako by mohlo lietajúce auto vyzerať a ako fungovať. Na svete je už niekoľko prototypov a stále sa pracuje na nových. Preto je takmer isté, že lietajúce vozidlá sa nad našimi hlavami budú vznášať už o pár rokov.