Airbagy a bezpečnostné pásy v automobiloch vám zachránia život

by sprava_kanapa.sk

Pri jazde v aute sa chcete cítiť komfortne a hlavne bezpečne. Ani tá najlepšia technická výbava vás však neochráni pri prípadnej havárii. Vaši anjelmi záchrany sú airbagy a bezpečnostné pásy. Preto pri kúpe automobilu myslite aj na bezpečnosť a vyberte si vozidlo s dostatočným množstvom bezpečnostných prvkov.

Airbagy vás ochránia pri náraze

Airbagy sú vzduchové vankúše skryté na viacerých miestach vášho vozidlo. Sú pripravené vás chrániť v prípade nárazu. Vedia zabrániť mnohým, niekedy až devastačným, zraneniam. Airbagy slúžia ľuďom spolu s detektormi nárazov už od roku 1967. Airbagy sa umiestňujú v aute na rôzne miesta. Najčastejšie sa však nachádzajú v prednej časti vozidla, v palubnej doske. Na mieste vodiča sú nainštalované vo volante a na mieste spolujazdca vo vrchnej časti palubovky. Modernejšie vozidlá majú airbagy, ktoré sa môžu nafúknuť do rôznej hustoty podľa sily nárazu (adaptívne airbagy). Bočné airgagy chránia panvu a hrudník. Pre spolujazdcov na zadných sedadlách sú určené závesné zadné airbagy. K minimalizovaniu zranení pomáhajú aj kolenný a hlavový airbag. Stretnúť sa dokonca môžete s autami, ktoré majú airbag určený pre chodcov v prednej časti kapoty.

Časti airbagov

Airbagy sa skladajú z troch častí. Vaková časť z polyamidovej alebo nylonovej látky je poskladaná a uložená v rôznych častiach auta, ktoré sme už spomínali. Druhou časťou je generátor plynu. Vďaka tejto časti sa airbag po náraze nafúkne. Plyn následne pomaly uniká cez otvory v dolnej časti vaku airbagu. Generátor plynu je vlastne kapsula s pevným palivom a rozbuškou. Spaliny z paliva po aktivácii rozbušky majú rýchlosť až 300 km/h. Poslednou časťou airbagov je riadiaca jednotka a snímače zrýchlenia. Snímače dávajú pri náraze pokyn radiacej jednotke na aktiváciu airbagu.

Bezpečnostné pásy nie sú na ozdobu

Nikdy by ste nemali jazdiť bez bezpečnostného pásu. To si dúfam uvedomujete. Práve pásy sú hlavným bezpečnostným prvkom v aute. Bez pásu môžu byť aj airbagy smrtiacou zbraňou. Iba kombinácia zapnutého bezpečnostného pásu a airbagov vám môže zachrániť život. Pásy by ste mali pravidelne kontrolovať. Pretože aj pás sa môže opotrebovať alebo zničiť, napríklad zabuchnutými dverami. V prípade, že spozorujte poškodenie pásu, ihneď ho vymeňte. Nielen údržba je dôležitá. Bezpečnostné pásy musíte vedieť správne používať. Pásy by mali byť na vašom tele vždy jemne natiahnuté. Dbajte na to, aby neboli prekrútené. Spodná časť pásu má viesť pod bruchom a okolo panvy. Ramenný pás by nemal obopínať váš krk. Nezanedbajte ani správne nastavenie sedadiel. Bezpečnostný pás síce ochráni vaše telo pri prudkom náraze, ale hlava môže byť zranená kvôli nesprávne nastavenej opierke hlavy. Tú by ste mali mať čo najbližšie k hlave a jej vrchnú časť mierne nad úrovňou hlavy. Ideálna vzdialenosť vodiča od volanta je zhruba 30 centimetrov. Sedadlo majte v kolmej polohe. Pri dodržaní všetkých týchto pravidiel môžete v aute jazdiť s pocitom bezpečia.

 

 

You may also like