Skladujete pneumatiky správne?

Skladujete pneumatiky správne?

by sprava_kanapa.sk

Na životnosť pneumatík vo veľkej miere vplýva to, ako ich uskladníte. Niekto rieši skladovanie pneumatík priamo v servise, kde prezúva. Služby úschovy nie sú drahé a pneumatiky vám nebudú zaberať miesto v garáži alebo v sklepe. Navyše uvedené miesta nemusia byť pre pneu vhodné. Ste si istí, že pneumatiky skladujete správne?

Kedy sa pneumatiky prezúvajú

Odporúčané termíny pre prezutie pneumatík sú 31. marca a 15. novembra. Testy pneumatík preukázali, že bezpečnostné vlastnosti strácajú zimné pneumatiky pri teplote nad 15 stupňov a letné pod 7 stupňov. A je jedno, či ide o SUV alebo offroad pneumatiky. Znamená to, že ak dlhodobá predpoveď hlási dané teploty, včas prezujte. Možnosti máte dve – buď výmenu pneumatík zvládnete sami, alebo sa obrátite na servis. Svojpomocná výmena má nevýhodu v tom, že v garáži nedokážete overiť a nastaviť geometriu kolies. Preto aj v prípade výmeny pneu doma, zájdite do servisu a dajte vyváženie skontrolovať.

Čo so sezónnymi pneumatikami

Niektoré servise umožňujú pneumatiky uskladniť v ich depách. Za malý poplatok sa nemusíte o nič starať a po sezóne nájdete pneu v dobrom stave. Majitelia rodinných domov využívajú možnosť uskladnenia v pivnici. Zabudnite na to, že by ste pneumatiky uložili na balkón alebo terasu. Zima a tiež vysoké teploty pneumatiky zničia. Takéto zaobchádzanie si nezaslúži ani najlacnejšie pneumatiky.

Na uskladnenie pneumatík vyberte miesto, kam nepraží slnko, kde nie je vlhko a teplota sa stabilne pohybuje okolo 15 stupňov. Pneumatiky sa ukladajú rôznym spôsobom podľa toho, či sú na ráfikoch, alebo nie sú.

Uskladnenie pneumatík bez ráfikov

Pneumatiky bez ráfikov sa na sezónu ukladajú vedľa seba. Presne v tej polohe, ako ich z kolies odmontujete. Ak by ste ich uložili iným spôsobom, zdeformovali by sa. Ani daná poloha nie je úplne bez rizík. Raz do mesiaca musíte pneumatiky otočiť o 90 stupňov.

Uskladnenie pneumatík s ráfikmi

Pneumatiky na ráfikoch je možné uložiť na seba. Aj v tomto prípade je vhodné, aby ste menili polohu pneumatík t.j. spodnú preložili po mesiac na vrch. Niektorí motoristi pneumatiky na ráfikov zavesia na háky na stene. V garáži vám zostane dosť miesta, aby ste uskladnili na leto snehové reťaze na suv 4×4 a iné pomôcky.

Náš tip: Môžete pneumatiky skladovať správne, ale ak ich pred uložením neočistíte, poškodia sa. V drážkach bývajú usadené rôzne látky – oleje, posypový materiál, ktoré dezén pneumatiky postupne ničia. Skontrolujte dôkladne celý povrch pneumatík, vyberte kamienky a umyte nečistoty.

 

You may also like