ODOLNÉ PNEUMATIKY PRE ÚŽITKOVÉ VOZIDLÁ

ODOLNÉ PNEUMATIKY PRE ÚŽITKOVÉ VOZIDLÁ

by sprava_kanapa.sk

Odhalíme vám, čo by ste si mali všímať pri výbere dodávkových pneumatík a na čo si je potrebné dávať pozor, aby ste sa uistili, že si vyberiete tie najlepšie pneumatiky spĺňajúce požiadavky a potreby úžitkových vozidiel.

Informácie, ktoré musíte vziať do úvahy

Neprekvapuje, že jednotlivé typy vozidiel si vyžadujú odlišný druh pneumatík a rozoznávame preto pneumatiky určené pre osobné vozidlá, rezervné pneumatiky, pneumatiky pre automobily triedy SUV, Off Road a 4×4, ako aj dodávkové respektíve nákladné pneumatiky. Práve posledne menovanú kategóriu pneumatík využívajú úžitkové vozidlá, či už vo forme karavanov, komerčných dodávok alebo ľahkých nákladných vozidiel pre pracovné účely. Označenie pneumatík uvedené na bočnici pneumatiky prípadne v technickom preukaze vám môže byť nápovedou pri zohľadňovaní parametrov jednotlivých modelov. Platí napríklad, že pneumatiky úžitkových vozidiel disponujú väčšou výškou teda profilovým číslom v porovnaní s pneumatikami osobných automobilov.

Rovnako podstatné je zohľadniť sezónnosť pneumatík, pričom zimné pneumatiky sú na Slovensku povinné od 15. novembra do 31. marca nasledujúceho roka, kedy je na cestách zvýšené riziko výskytu snehu alebo poľadovice. Pre najlepšie zimné pneumatiky je charakteristická výborná priľnavosť na vozovku, ako aj hlbší dezén s drážkami väčšej šírky a viacerými zárezmi zaručujúcimi bezpečnú a pohodolnú jazdu. Spoľahnúť sa môžete napríklad na výrobcov značiek Barum, Sebring, Kormoran, Michelin prípadne Matador.

Kde sa možno inšpirovať?

Aby bol pre používateľov výber odolných pneumatík jednoduchší a mali v ňom väčší prehľad, dochádza pravidelne k vykonávaniu detailných testovaní. Praktickým príkladom je test zimných pneumatík v podaní nemeckého autoklubu ADAC, ktorý skúma a porovnáva výsledky jednotlivých testovaných pneumatík v témach, akými sú predovšetkým úroveň hluku, celková miera opotrebenia a vlastnosti pneumatík pri pohybe po suchej, mokrej, zasneženej prípadne zľadovatelej vozovke.

 

You may also like