Víchrica počas jazdy autom. Čo v žiadnom prípade nerobiť

by sprava_kanapa.sk

Rýchle zmeny počasia sú čím ďalej tým viac samozrejmosťou a preto by sme mali vedieť, čo robiť, ak nás silná búrka zastihne počas jazdy autom. Zastaviť nie je vždy tým najlepším riešením, pretože nás môže ohroziť nielen búrka, ale aj iné vozidlo.

Dôležité sú rady, ale aj pud sebazáchovy

Vo všeobecnosti existuje niekoľko rád, ktorými by sme sa počas zlej poveternostnej situácie na ceste mali riadiť, no v konečnom dôsledku je to všetko o skúsenostiach vodiča a jeho správaní. Veľkou a častou chybou je, že veľa šoférov dáva automaticky nohu z plynu dole, čo je síce pochopiteľné, no nie správne. Tento krok je dobré urobiť vtedy, ak máme k dispozícii bezpečné miesto, ako napríklad čerpaciu stanicu alebo odpočívadlo, kde auto odstavíme bez možnosti vzniku nehody. Ak nás ale silná búrka zastihne na diaľnici alebo frekventovanej ceste, lepšie je spomaliť a pokračovať v jazde. Pre ostatné vozidlá sa tak nestaneme prekážkou, ktorú by nedokázali včas zaregistrovať, čo je bezpečnejším riešením, ako samotné zastavenie.

Pri parkovaní pod stromami alebo v ich blízkosti by sme mali byť tiež pri búrke na pozore a vozidlo by sme mali radšej preparkovať. Auto môžu poškodiť nielen padajúce konáre, ale aj celý strom, ktorý nemusí nápor vetra ustáť. Či už máte uzatvorené poistenie voči živelným pohromám alebo nie, vždy sa snažte vozidlo umiestniť do bezpečnej zóny. Niektoré poisťovne totiž môžu pri vyplácaní robiť problémy, čo určite nikto z nás nepotrebuje.

Kaluže sa môžu zdať neškodné, no prejazd cez ne určite neodporúčame ani vodičom, ktorí majú hliníkové disky. Niekedy sa v nich môže okrem vody nachádzať cudzí predmet, veľká jama alebo otvorený kanál, čo by pri jazde spôsobilo obrovské problémy. Iná situácia je, ak sa kaluži nedá vyhnúť a z bezpečnostných dôvodov ňou musíme prejsť. Vtedy odporúčame prejsť po rovnakej trase, ako auto pred vami. Pri totálnom odstavení auta počas búrky v žiadnom prípade nezhasínajte motor a ani svetlá. Prestali by ste byť viditeľný, čo je viac než nebezpečné.

Čím lepšie pneumatiky, tým väčšia bezpečnosť

To, že pneumatiky priamo vplývajú aj na bezpečnosť jazdy a nie len na komfort nie je ničím zvláštnym. Ak máte na aute tie najlepšie letné pneumatiky, tak je riziko zlyhania o niečo menšie, no nie nulové. Treba vedieť, že každá jazda má byť prispôsobená znalostiam a skúsenostiam vodiča a rovnako aj podmienkam na vozovke. Pri precenení schopností dochádza k zbytočným nehodám, ktoré sú častokrát aj fatálne. Ak sa vám zdá, že vaše pneumatiky už dosluhujú a potrebujú výmenu, príliš dlho nečakajte. Práve poškodené alebo opotrebované pneumatiky vedia zhoršiť celú jazdu a vplývajú aj na bezpečnosť. Pri výbere pomôže test pneumatík, ktorý každý rok vykonáva renomovaná spoločnosť ADAC. Jej výsledky sú dostupné pre každého človeka a keďže sú nezávislé, môžete im plne dôverovať.

 

You may also like