Najvyšší čas na prezutie letných pneumatík za zimné pneu už nastal!

by sprava_kanapa.sk

Mnoho ľudí si kladie otázku, prečo je vôbec dôležité vymeniť letné pneumatiky za zimné? Je to naozaj nutné? Kedy je najvyšší čas zavítať do autoservisu, kde sa odborníci o všetko potrebné postarajú za vás? Ak je pre vás bezpečná a plynulá jazda na zasneženej či zľadovatenej vozovke alfou a omegou, mali by ste poznať zásadné rozdiely medzi letnými a zimnými pneumatikami.

Rozdiel spočíva v brzdnej dráhe

Prvý a zásadný rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami je ten, že pri vyššej teplote, na akú je zimná pneumatika stavaná, dochádza k dlhšej brzdnej dráhe na suchej vozovke, čo pochopiteľne ohrozuje nielen život vodiča, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Aj na suchej vozovke, kedy ukazuje teplomer 0 stupňov Celzia, má auto so zimnými pneumatikami v priemere o štyri až šesť metrov dlhšiu brzdnú dráhu zo 100 km/h ako auto, ktoré má letné pneumatiky. Dokonca, čím teplota rastie a rastie, tento rozdiel môže byť ešte väčší! Zimné pneumatiky majú prispôsobené lamely na odvádzanie snehu aj vody, čo oceníte dokonca aj v extrémnych podmienkach!

Zimné pneumatiky v lete? Rozhodne nie!

Počas letných horúčav sú lacné pneumatiky určené na zimnú prevádzku namáhané omnoho viacej ako počas chladného počasia. Okrem toho ich používaním riskujete život! Pokiaľ by ste totiž išli preplneným autom na dovolenku, pokojne sa môže stať, že vplyvom rastúceho tlaku kvôli vysokej teplote pneumatika praskne. Samozrejme, že kvalitné letné pneumatiky by toto nespôsobili, a práve preto sa treba riadiť jednoduchým pravidlom: letné pneu sú určené na leto, zimné pneu sú určené na zimu, a to vtedy, keď teplota na teplomery bude 7 stupňov Celzia a menej. Pokiaľ chcete, aby bola vaša jazda plynulá a bezpečná, nezabudnite použiť hliníkové disky, ktoré ochránia okrem iného i brzdy vozidla.

 

You may also like