Kupujete stan na auto? Preverte tieto parametre

Kupujete stan na auto? Preverte tieto parametre

by sprava_kanapa.sk

Stany na auto sú drahšie ako obyčajné stany. Nedajte sa oklamať cenou a nevyberajte len podľa toho, koľko ušetríte. Lacnejšie autostany nemajú takú výbavu ako drahšie a často sa horšie rozkladajú. Na niektoré parametre autostanov si musíte dávať pozor, aby ste neboli nepríjemne prekvapení. Odporúčame vám preveriť tieto vlastnosti a parametre.

Autostany na každé vozidlo s hagusmi

Stan na auto je možné nainštalovať na každý automobil, ktorý má na streche hagusy. Na hagusy umiestnite priečniky, ktoré sú základňou pre autostan. Na podobnom princípe fungujú strešné boxy. Inštalácia stanu na strechu nie je zložitá, problém môže byť váha stanu. Rátajte s tým, že budete potrebovať pomocníka minimálne na vyloženie stanu na priečniky.

Viete, akú nosnosť má strecha vášho auta?

Veľmi obozretní buďte s ohľadom váhy autostanu. Preverte si, akú nosnosť má strecha vášho vozidla. Dôležitá je dynamická nosnosť i nosnosť statická. Prvá informuje o tom, akú váhu znesie strecha auta počas jazdy. Druhý údaj, statická nosnosť, udáva záťaž, ktorá môže byť vyložená na streche počas parkovania. Znamená to, že pri statickej nosnosti je nutné spočítať váhu stanu spolu s hmotnosťou nocľažníkov.

Berte ohľad na obmedzenia počas jazdy

Autostany by rozmerovo nemali presahovať šírku a dĺžku strechy. Počas jazdy musíte mať výhľad do všetkých strán. Buďte pripravení na to, že so stanom na streche sa riadi o niečo horšie. Pocítite bočný vietor i zhoršené ovládanie pri vyberaní zákrut. Vždy dodržujte najvyššiu povolenú rýchlosť uvedenú v návode k stanu. Pripravte sa tiež na zvýšenú spotrebu podobnú spotrebe ako keď máte na streche nosiče bicyklov alebo iného športového náradia.

Za autostan sa oplatí priplatiť

Autostany je možné kúpiť v cene od 1000 až do 5000 €. Cena zohľadňuje nielen komfort spania v stane, ale tiež rýchlosť rozkladania stanu. Všetky typy stanov na auto sa rozkladajú jednoducho, rozdiely však nájdete. Autostany s tvrdou škrupinou, niekedy označované ako hard, disponujú mechanizmami, ktoré rozložia stan za pár minút. Hard stany sú tiež odolnejšie voči poveternostným vplyvom a mechanickému poškodeniu. Stany na auto látkové, nazývané tiež soft, sú lacnejšie, ale ich rozloženie trvá o niečo dlhšie. Po vysunutí spodnej časti stanu musíte vrchnú časť prácnejšie rozkladať do výšky. Pre niekoho je dôležitý matrac, ktorý sa nachádza v základni stanu. Nie je na škodu overiť jeho tuhosť.

 

 

 

You may also like