Starajte sa o zdravie vášho motora a vyberte mu ten správny olej

Starajte sa o zdravie vášho motora a vyberte mu ten správny olej

by sprava_kanapa.sk

Môžete mať akýkoľvek špičkový model kvalitného auta a ovládať dokonale všetky jeho súčiastky, bez motora to nepôjde. Je to kľúčový komponent, ktorý dostáva vaše vozidlo do pohybu a dostane vás do vytúženého cieľa. Preto si vyžaduje vašu pozornosť a starostlivosť. Ak zanedbáte pravidelné kontroly a výmeny motorového oleja, koledujete si o poruchu motora.

Motorový olej je dôležitou zložkou pri udržiavaní „zdravia” vášho motora tak, aby zostal dlho v dobrom stave. Poďme sa pozrieť na všetko potrebné, čo by ste mali o motorovom oleji vedieť.

Motorový olej zabezpečuje hladký chod motora

Motorový olej je jedným z najdôležitejších faktorov výkonu a životnosti vášho motora. Ide o hustú kvapalinu, ktorá pokrýva vnútro vášho motora, aby zabezpečila jeho hladký chod. Vo všeobecnosti sa vyrába zo zmesi ropných a syntetických materiálov, ktoré pomáhajú pri výkone a zároveň chránia vnútorné komponenty pred poškodením.

Motorový olej pôsobí ako mazivo, aby pohyblivé časti motora bežali hladko. Bez neho by sa váš motor okamžite opotreboval.

Na čo slúži motorový olej?

Hlavnou úlohou motorového oleja je mazať pohyblivé časti motora. Najmä tie najviac zaťažované, ako sú styčné plochy stien valcov s piestnymi krúžkami, ojničné ložiská či kľukové ložiská. Okrem toho má motorový olej niekoľko ďalších funkcií:

 • Odstraňuje nečistoty
 • Udržuje konštantnú teplotu motora
 • Zabraňuje korózii
 • Optimalizuje výkon motora

Typy motorových olejov

Podľa spôsobu výroby sa motorové oleje a kvapaliny do auta v zásade delia na:

Minerálne oleje

Minerálne oleje sa vyrábajú spracovaním ropy. Ropa je najskôr zbavená vody a mechanických nečistôt, následne sa použitím frakčnej destilácie rozdeľuje na petrolejové, benzínové, naftové a olejové frakcie. Výroba pokračuje ďalšími destiláciami, kde sa zo základnej olejovej frakcie oddeľuje olej a mazut. Poslednou destiláciou dostaneme základ pre motorový olej.

Syntetické oleje

Syntetické oleje sa tiež vyrábajú z ropy, ale podstatne komplikovanejšie. Syntetické oleje majú vyššiu tekutosť pri nižších teplotách a majú menšiu odparnosť. Majú lepšie mechanické a chemické vlastnosti, no sú aj drahšie ako minerálne oleje.

Polosyntetické oleje

Sú to zmesi syntetického a minerálneho oleja, pričom pomer syntetického oleja nie je vyšší ako 30 %. Je to dobrá voľba pre tých, ktorí chcú extra výkon, ale za cenu minerálneho oleja.

Starajte sa o zdravie vášho motora a vyberte mu ten správny olejOznačenia a klasifikácia motorového oleja

Viskozita

Najdôležitejšou vlastnosťou oleja je pravdepodobne jeho viskozita. Viskozita je zjednodušene povedané tekutosť oleja. Pre charakteristiku viskozitných vlastností motorových olejov sa používa špecifikácia podľa SAE (Society of Automotive Engi­neers, USA).

Pre klasifikáciu olejov používa táto norma šesť zimných tried označených číslom a písmenom „W” (z angl. Winter) a päť letných tried označených číslom.

 • Zimné triedy: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W
 • Letné triedy: 20, 30, 40, 50, 60

Čím je prvé číslo nižšie, tým lepšie si olej udržiava stabilnú tekutosť za studena a je odolnejší voči prehnanému stuhnutiu. Čím je druhé číslo vyššie, tým lepšie olej odoláva prílišnej strate hustoty pod vplyvom tepla.

Pre naše podmienky je postačujúci olej 5W-40 s čerpateľnosťou od -30°C do +35°C.

Tip: Viete, ako správne pripraviť auto na zimu?

Výkonnostná trieda API

API (American Petroleum Institute) je americká norma, ktorá rozdeľuje oleje pre benzínové motory s označením „S” a pre naftové motory s označením „C”. Za týmito písmenami nasleduje vždy ďalšie písmeno, ktoré začína od „A” a vyjadruje výkonnosť motorového oleja. Čím je písmeno ďalej v abecede, tým je olej kvalitnejší. Niektoré oleje je možné použiť pre oba typy motorov a potom sa označujú kombináciou oboch písmen, napr. SG/CF-4.

Výkonnostná trieda ACEA

ACEA je európska norma, ktorá vznikla ako reakcia na to, že špecifikácia API plne nevyhovuje európskym typom motorov, pretože sa od amerických konštrukčne líšia. Tieto výkonové špecifikácie pre motorové oleje sa delia do skupín:

 • A – motorové oleje pre benzínové motory osobných vozidiel
 • B – pre maloobjemové naftové motory osobných a dodávkových vozidiel
 • C – pre naftové motory osobných automobilov s filtráciou častíc vo výfuku
 • E – pre naftové motory nákladných automobilov

Za týmto označením je vždy uvedené číslo, ktoré vyjadruje výkonový stupeň. Začína od „1″ a pokračuje vyššie. Čím je číslo vyššie, tým je olej kvalitnejší. Napríklad ACEA A1, alebo ACEA B3.

Aby označení nebolo málo, aj samotné automobilky si označujú motorové oleje svojimi normami. Napríklad:

 • Volkswagen – VW 500 00, VW 505 01
 • Mercedes-Benz – MB 228.3 alebo MB 229.31
 • BMW – BMW Specialöl, BMW Longlife-98, BMW Longlife-01
 • OPEL – GM-LL-A-025, GM-LL-B-025 a iné

Vedeli ste, že elektromobily nepotrebujú motorový olej? Starosť s výmenou oleja vám teda s autom na elektrický pohon odpadá.

Ako vybrať ten správny olej pre vaše vozidlo?

Pred výmenou oleja by ste si mali vždy prečítať návod na obsluhu vozidla, pretože použitie nesprávneho motorového oleja môže spôsobiť problémy s motorom. Výrobca vozidla presne špecifikuje, aké má mať olej vlastnosti a parametre (viskozita, ACEA a API špecifikácie). Dobrý mechanik a predajca olejov vám tiež vie odporučiť, aký olej a akej značky môžete použiť.

Prečo je dôležité vymieňať olej?

Motorový olej zabezpečuje mazanie pohyblivých častí motora, čo pomáha predchádzať poškodeniu a udržiavať motor hladko.

Zakaždým, keď motor beží, vedľajšie produkty spaľovania sa zhromažďujú v motorovom oleji. Ak sa olej pravidelne nevymieňa, tieto nečistoty môžu mať negatívny vplyv na celkový výkon a efektivitu vášho vozidla. V oleji tak dochádza k oxidácii, ktorá spôsobuje úbytok mazivostných prísad. Zoxidovaný olej horšie maže, a teda prispieva k rýchlejšiemu opotrebovaniu.

Pôsobením vysokých teplôt sa ale v oleji tiež objavujú karbónové častice. Vysoká oxidácia rovnako ako vysoké množstvo karbónových usadenín môžu viesť až k zadretiu motora. Práve tomu sa vyhnete včasnou a pravidelnou výmenou oleja.

Okrem výmeny oleja podľa odporúčaní je dôležité držať krok aj s pravidelnou údržbou vozidla.

Môže vás zaujímať: Základná údržba auta, ktorú by mohla zvládnuť aj žena.

Ako často treba meniť motorový olej?

Opýtajte sa troch ľudí a dostanete tri rôzne odpovede. Bežná životnosť motorových olejov je dnes okolo dvoch rokov. Avšak takmer každý výrobca motorového oleja uvádza odporúčaný interval výmeny na úrovni 10 000-15 000 km, alebo raz za rok podľa toho, čo nastane skôr.

Určite netreba starý motorový olej používať až do jeho úplného znečistenia, pretože tým sa výrazne opotrebovávajú takmer všetky pohyblivé diely motora a hrozí celkové poškodenie motora.

Konkrétny interval výmeny oleja pre vaše auto nájdete buď v technickej dokumentácii alebo v dokumentácii od výrobcu vozidla. Je to jeden zo základných údajov v rámci údržby auta, takže sa nemusíte obávať, že by ste nevedeli, kedy treba s autom zájsť do servisu.

Ak máte pochybnosti, je lepšie meniť olej častejšie, pretože motorový olej časom degraduje. Okrem toho sa výrazne znížia jeho mazacie a chladiace vlastnosti. Majte však na pamäti, že výrobca pozná vaše auto najlepšie, takže dodržiavaním odporúčaného plánu výmeny oleja predídete väčšine mechanických problémov.

Výmena oleja svojpomocne

Starostlivosť o motor vášho auta je nevyhnutnosťou a jej základom je práve pravidelná výmena oleja. Je pomerne jednoduchá, rýchla a zvládnete ju aj sami.  Ušetríte tak za prácu v servise. Jediné, čo budete potrebovať je balenie oleja, potrebné náradie a miesto na jeho výmenu, na čo treba myslieť najmä pri prenájme garáže.

Rozdiely v cene robí typ oleja, viskozita, výkonnostná trieda a v neposlednom rade aj kvalita spojená s daným výrobcom.

Než sa do samotnej výmeny motorového oleja pustíte, prečítajte si celý nasledujúci návod a zvážte, či je výmena vo vašich silách. Náročnosť celého procesu nie je nezvládnuteľná, ale všetko bude závisieť aj od vašich skúseností a modelu auta.

Pri niektorých vozidlách je výmena olejového filtra a oleja náročnejšia, takže neexistuje detailný a univerzálny návod. Všeobecné kroky sú v prípade všetkých áut v podstate rovnaké:

 1. Nechajte auto vychladnúť
 2. Zdvihnite auto
 3. Odskrutkujte zátku výpustu olejovej nádrže
 4. Nájdite olejový filter
 5. Odskrutkujte starý olejový filter
 6. Olej z filtra dôkladne vylejte
 7. Očistite závit/kryt filtra
 8. Vybaľte nový filter
 9. Upevnite filter na miesto
 10. Uzavrite výpust olejovej vane
 11. Nalejte nový olej
 12. Nechajte bežať motor
 13. Resetujte servisný interval

Výmena oleja v servise

Pre niektorých typoch áut môže byť najjednoduchšie a najpohodlnejšie prenechať výmenu oleja mechanikom v autoservise. Nebudete sa musieť špiniť, riešiť nákup a likvidáciu oleja ani sa obávať, či to vôbec zvládnete. Cena výmeny oleja v servise však môže niekoho odradiť.

Práca mechanika stojí peniaze a výmena oleja mu spravidla zaberie asi hodinu, čo vás vyjde na cca 30-60 eur (v závislosti od cenníka servisu). Cena sa však môže ešte navýšiť, servisy totiž majú vo zvyku dávať si na olej vlastnú maržu. Servis vám naúčtuje aj cenu filtra, a tak sa celková cena výmeny oleja a filtra v servise môže vyšplhať na 100-140 eur vrátane práce.

Tip: Viete, ako na kvalitné PZP aj s asistenčnými službami?

Aj napriek značnej čiastke má návšteva servisu určite svoje výhody. Svoje auto zverujete do rúk profesionála a môžete si byť istí, že výmena oleja bude úplne bezproblémová. nenechajte svoj motor trpieť až tak, že vás niekde uprostred cesty nechá v štichu. Ak sa budete dôkladne starať o kvalitu oleja v ňom, určite sa vám odvďačí dobrým fungovaním.

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

 

 

 

You may also like