Ako bezpečne prežiť jazdu počas búrky, pri silnom vetre a v snehovej prehánke

Ako bezpečne prežiť jazdu počas búrky, pri silnom vetre a v snehovej prehánke

by sprava_kanapa.sk

Počasie vie potrápiť rovnako skúsených i menej skúsených motoristov. Jazda v silnom vetre, počas dažďa alebo po snehovej pokrývke je vskutku iná ako na suchej vozovke. Každá vaša jazda by mala byť prispôsobená vašim schopnostiam i stavu vozovky. Nielen jazda je to, čo vás môže ochrániť pred katastrofou. Viete, ako sa chovať vo vozidle počas búrky, silného vetra alebo snehovej prehánky?

Búrka znamená prílivový dážď a klzké vozovky

Búrka v prvom rade znamená silný dážď, ku ktorému sa pridajú blesky a niekedy aj silný vietor. Vlhká vozovka je pre pneumatiky ako klzisko. Najmä počas prvých kvapiek, kedy sa voda zmieša s nečistotami na ceste a vzniká veľmi šmykľavá konzistencia. Vedeli ste, že aj do bahna sa dá zapadnúť rovnako ako do snehu? Ak sa ocitnete počas dažďa v lese, nie je na škodu mať pri sebe a hlavne nasadiť na hnaciu nápravu snehové reťaze. Tie sa používajú nielen na snehu, ale tiež pri jazde po bahne alebo štrkovom podloží. V automobile ste v bezpečí pred bleskami, takže tých sa obávať nemusíte. Rizikom sú zaplavené cesty, cez ktoré by ste sa nemali snažiť prejsť. Vždy je lepšie zastaviť na vyvýšenom mieste a počkať, než búrka prejde. Ak sa rozhodnete jazdiť aj počas silného dažďa, spomaľte, vyhnite s prudkému brzdeniu a dodržujte primerané odstupy od ostatných účastníkov cestnej premávky.

Silný vietor potrápi najmä na odkrytom priestranstve

Silný vietor je nebezpečný predovšetkým na odkrytom priestranstve, kedy vás prekvapí vo forme bočných nárazov. V tomto prípade majte obe ruky na volante a jazdite veľmi pomaly. Pomalá jazda je nutná najmä v prípade prevozu nákladu na streche vozidla, ktorý mení jeho aerodynamické vlastnosti. Druhým rizikom silného vetra sú lietajúce a padajúce predmety. Veľmi opatrní buďte pri prejazde cez cesty, ktoré obklopujú stromy alebo elektrické vedenie. Ak sa rozhodnete zastaviť a vietor prečkať, vždy tak urobte na mieste, kde nehrozí zavalenie vozidla.

Sneh i ľad sa dajú zvládnuť vďaka ostražitosti a reťaziam

Počas zimy je cennou radou, aby ste so sebou neustále vozili snehové reťaze. Ani silné SUV si nedokážu poradiť pri výjazde do strmého, snehom zaviateho kopca. Reťaze na SUV 4×4 alebo reťaze na dodávky sa nepredávajú v obchodoch len tak pre nič za nič. Snehové reťaze sú naozaj nevyhnutnou zimnou pomôckou. V zime musíte byť predvídaví a pripravení naozaj na všetko. Platí pravidlo dodržiavania odstupov a zníženej rýchlosti. Dôležité je tiež to, aby ste boli videní a boli vidieť. Nebuďte impulzívni, riaďte plynulo a na brzdu i plyn šliapte veľmi zľahka.

 

You may also like