Ako každý motorista vie, pneumatiky s letným dezénom nie sú vhodné pre zimu. Nie je to z dôvodu samotného tvaru jednotlivých styčných prvkov, hlavným dôvodom je zmes. Zimné pneumatiky majú totiž inú zmes, ako letné pneumatiky.
Mať celý rok nasadené celoročné pneumatiky je teda nevhodné a ako testy pneumatík ukázali, v určitom počasí a cestných podmienkach sa nebudú správať rovnako dobre ako pneumatiky, ktoré sú určené pre konkrétne ročné obdobie, či už letné, alebo zimné pneumatiky.
V praxi platí všeobecné pravidlo, že vymeniť letné pneumatiky za zimné pneumatiky je vhodné, keď priemerná denná teplota klesne pravidelne pod 7 stupňov Celzia. Na Slovensku nie je používanie zimných pneumatík ohraničené presným dátum, odporúča sa však prezuť na zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca.
Mať zimné pneumatiky je povinné vtedy, keď sa nachádza na vozovke snehová pokrývka. Teoreticky tak môžete mať na aute v decembri obuté letné pneumatiky, teda za podmienok, že je vozovka suchá, alebo vlhká. No akonáhle začne snežiť, musíte auto odstaviť, inak by ste mohli ohroziť seba, alebo iných účastníkov premávky.
Vybrať si správne pneumatiky nie je ľahké a zvoliť najlacnejšie pneumatiky sa vám nemusí oplatiť. Na trhu je množstvo výrobcov, rozmerov a druhov. Použité pneumatiky musia byť zapísané v osvedčení o evidencii, vo veľkej papierovej časti. To isté platí aj pre disky. Na 17-palcové disky skrátka osemnásťpalcová pneumatika nie je vhodná.
Čo znamenajú nápisy na boku pneumatiky? Spolu s výrobcom a druhom sa na každej nachádza kód, ktorý označuje rozmer a hmotnostnú triedu. Napr. Škoda Octavia môže mať označenie 205/50 R17. Jednotlivé čísla vyjadrujú nasledovné:
205 – šírka pneumatiky, v tomto prípade mm,
50 – výška bočnice pneumatiky, v tomto prípade 50 cm zo šírky, ktorá je 205 mm,
R17 – radiálna konštrukcia, resp. priemer pneumatiky, ktorý je 17 palcov. 17 je priemer.
Pneumatiky sú základom každého auta. Preto si zvoľte také, ktoré sú odporúčané výrobcom automobilu.