Majitelia SUV pozor: Goodyear predstavil novú letnú pneumatiku

Majitelia SUV pozor: Goodyear predstavil novú letnú pneumatiku

by sprava_kanapa.sk

Len nedávno spoločnosť Goodyear priniesla na trh ich najnovší letný výrobok. Ide o pneumatiky EfficientGrip 2 SUV, ktoré prinášajú pre motoristov ešte lepšie novinky. Neprezúvajte auto do starých, zničených a opotrebovaných pneumatík, ale doprajte si kvalitu za výhodnú cenu.

Čo všetko nová pneumatika prináša?

Momentálne sa všetci vodiči zaoberajú otázkou, či je ten správny čas na prezúvanie vozidiel. Hoci teploty vonku stále stúpajú, počas apríla je počasie naozaj nevyspytateľné a treba byť rozvážny. Na Slovensku nemáme zákonom stanovenú povinnosť jazdiť na letných pneumatikách, no aj napriek tomu, sa auto po sezóne oplatí prezuť.

Ak sa vonkajšia teplota dlhodobejšie pohybuje nad 7 stupňov Celzia je vhodný čas na výmenu. Ešte pred samotným prezúvaním je dôležité letné pneumatiky skontrolovať, aby neboli poškodené a ani príliš opotrebované. Každý jeden model má svoju životnosť a ak skončila, budete musieť zaobstarať novú sadu. Aj napriek tomu, že ide o väčšiu investíciu, nikdy nekupujte tie najlacnejšie pneumatiky na trhu. Dôležité je zohľadniť niekoľko parametrov ako je kvalita, bezpečnosť či jazdné vlastnosti.

Majitelia SUV alebo offroad budú spokojní aj so spomínanou novinkou EfficientGrip 2 SUV, ktoré na trh prináša značka Goodyear. Čo sa týka pneumatík prieskumy ukázali, že vodiči SUV od nich očakávajú dobrú priľnavosť na mokrej ceste a vynikajúce brzdné vlastnosti. Vďaka množstvu inovatívnych prvkov ponúka EfficientGrip 2 SUV nielen vyšší počet najazdených kilometrov, ale aj úžitkové vlastnosti na veľmi vysokej úrovni. Čo sa týka zvýšenia počtu najazdených kilometrov, to dokáže pneumatika dosiahnuť vďaka nižšiemu poškodzovaniu v dôsledku náročných cestných podmienok v rôznom teplotnom rozmedzí.

Novinka od spoločnosti Goodyear prináša vodičom aj kratšiu brzdnú dráhu nielen na suchej, ale aj mokrej vozovke. Motoristi sa tento rok môžu tešiť na celý rad 52 rôznych pneumatík Goodyear, ktoré budú na trh uvádzané až to februára 2022.

Na zimných gumách v lete radšej nejazdite

Stretnúť sa môžeme aj s názormi, že pred letom netreba gumy prezúvať a je možné celý rok jazdiť na zimnej sade. Pravda to síce je, pretože to žiadny zákon nezakazuje, no odborníci to neodporúčajú. Jazda na zimných pneumatikách v lete je nielen nebezpečná, ale dokonca aj drahá, čo si mnohí neuvedomujú.

V skutočnosti sa spotreba počas tejto jazdy zvýši v priemere až o 10% a opotrebovanie behúňa sa počas leta zvyšuje až o 20%. Vysoké teploty sú síce príjemné pre človeka, ale nie pre zimné pneumatiky, ktoré sú vyrobené na jazdu v zime. Celkovo sa zhoršujú aj charakteristiky vozidla a to až o 30%. V praxi to znamená, že vozidlo na zimných gumách v lete viac pláva a brzdná dráha je omnoho dlhšia. Viacero testov ukázalo, že sezónne pneumatiky nie sú výmysel a treba ich používať v období, na ktoré sú vyrobené.

Pri výmene netreba zabúdať ani na skontrolovanie tlaku v pneumatikách, čo má tiež veľký význam vzhľadom k bezpečnsoti. Výborným pomocníkom je snímač tlaku pneumatík zabraňujúci podhustenie pneumatiky, ktorá potom stráca svoj potenciál. Aj keď je kontrola tlaku pneumatík menšou nepozornosťou vodičov, má priamy vplyv na spotrebu paliva, životnosť, či dokonca komfort z jazdy. Preto nikdy tento parameter nepodceňujte.

 

You may also like