Zima a štvorkolka. Ako sa obliecť?

Zima a štvorkolka. Ako sa obliecť?

by sprava_kanapa.sk

O štvorkolkách sa hovorí veľa neprávd a často sú opradené vymyslenými príbehmi. Tento stav podporuje to, že na Slovensku sú športové štvorkolky vidieť veľmi zriedkavo. O niečo lepšie sú na tom úžitkové modely, ku ktorým sa prikláňajú čoraz častejšie majitelia väčších pozemkov a fariem. Jedna z neprávd o štvorkolke je informácia, že v zime sa na nej nedá jazdiť. Nie je to pravda. Pokojne jazdite celoročne, avšak pre jazdu počas zimy si dokúpte zimnú výbavu.

Cibuľové pravidlo

Nielen pre jazdu na štvorkolkách v zime platí pravidlo cibuľového oblečenia. Toto pravidlo platí aj pre lyžiarov, jazdcov na skútroch či motorkách. Tak ako šúpete cibuľu, tak by ste sa mali zo zimného oblečenia vyzliekať. Niekoľko vrstiev vás ochráni pred všetkými poveternostnými vplyvmi. Veľa zachránia špeciálne technológie. Samozrejme, že obliekanie musíte prispôsobiť typu štvorkolky. Na športovom modeli ste plne vystavení vetru, snehu i dažďu. Naopak na side by side síce fúka, ale nezmoknete. No a vyhrané majú majitelia úžitkových a nákladných modelov, ktorí si pohodlne sedia v kabíne. V niektorých prípadoch je takáto štvorkolka vybavená kabínou s vyhrievaním. To sa jazdí jedna báseň. A ako sa vlastne obliecť cibuľovým spôsobom?

Funkčná bielizeň

Funkčná bielizeň príjemne hreje a zároveň odvedie vlhkosť z pokožky. Nikdy si ako prvú vrstvu neobliekajte bavlnené oblečenie, ktoré síce dobre pohltí pot, ale vlhkosť nasaje a nevyschne.

Polyester a fleese

Druhú vrstvu by malo tvoriť oblečenie vyrobené z polyestru alebo fleesu. Ide o ľahké materiály, ktoré rýchlo schnú, sú pružné a zároveň odolné.

Nepremokavá vrchná vrstva

Vrchná časť oblečenia musí byť nepremokavá. Veľkú úlohu v oblasti nepremokavosti hrajú membrány, ktoré bránia prieniku dažďa či snehu do vnútra oblečenia. Membrány nájdete vo vetrovkách, nohaviciach i v jazdeckých kombinézach.

Nohy a hlava v teple

Pre jazdcov na štvorkolkách alebo pre tých, čo milujú trojkolky sa vyrába špeciálna obuv. Opäť je vodovzdorná a ušitá tak, aby dobre priliehala. A ako nohy zahriať? Napríklad tak, že do vnútra topánky vložíte ohrievaciu vložku napájanú batériami. Ruky zahrejú zateplené rukavice alebo vyhrievané riadidlá. Pod ochrannú prilbu nezabudnite navliecť kuklu alebo teplú vložku.

Náš tip: Pocity ako pri krbe môžete mať aj počas jazdy so štvorkolkou. Jednoducho si kúpte vyhrievané oblečenie. Ide o oblečenie, ktoré zohrieva uhlíkové vlákno. Oblečenie sa nabíja cez batériu alebo elektrickú zásuvku.

 

 

You may also like