Prečo platí rovnica – auto rovná sa sloboda?

by sprava_kanapa.sk

Skutočná sloboda je nastavenie mysle. Nejdeme tu ale zachádzať do filozofických koncepcií, to necháme iným. My sa budeme baviť o autách. Auto je sloboda. Kto tvrdí opak, pravdepodobne nemal alebo nemá auto. Keď totiž máte vlastné auto a k tomu plnú nádrž, je to zvláštny druh slobody, pričom pocit, ktorý máte je naozaj oslobodzujúci. Doslova v okamihu si môžete sadnúť za volant a odísť kamkoľvek budete chcieť.

A to je úroveň slobody, o ktorej sa niektorým môže iba snívať. Pritom nadobudnúť to nie je také náročné, ako by sa mohlo dať.

Pravdepodobne najviac základným bodom je získať vodičský preukaz. Ak sa budete poctivo učiť a dávať pozor na to, čo vám v autoškole povedia, s jeho získaním by ste nemali mať problém. To sú jednoducho fakty, štatistiky úspešnosti skrátka nepustia. Ale ako sa dostať k autu? Poviete si, že auto je naozaj drahá investícia. Nuž, samozrejme je to vždy otázka rozpočtu a toho, aké máte očakávania. Ale ako sa zvykne hovoriť, keď vonku prší, sneží alebo mrzne, každé auto, ktoré vás odvezie z bodu A do bodu B je vyslovene vykúpením.

Niečo na tom bude. Keď totiž máte auto, nemusíte sa viazať na odchody autobusov či vlakov, ste sami sebe pánom. A byť sám sebe pánom vám dáva veľkú moc, s ktorou je potrebné vedieť narábať.

Autá zoženiete od niekoľko stoviek eur po niekoľko miliónov eur. Stačí si len vybrať. Ojazdené, staršie či mladšie, nové, malé alebo veľké, 4×4 alebo malé autíčko do mesta. Vyslovene od výmyslu sveta. Nič to ale nemení na pôvodnej myšlienke, že mať auto znamená mať slobodu. Predstavte si, že ráno vstanete a chcete niekam ísť.

Ak máte auto a samozrejme dostatok benzínu, je to pre vás možné. Keby auto nemáte, museli by ste komplikovane zisťovať, aká hromadná doprava kedy ide, pričom nehovoríme o tom, že by to bolo pravdepodobne aj menej ekonomické. Jasné, nájdu sa aj ľudia, ktorí su proti autám a nedajú dopustiť napríklad na bicykel alebo na vlak, ale nie nadarmo platí jedno porekadlo – sto ľudí, sto chutí. Nie každému sa páči to isté a to je v konečnom dôsledku aj to isté. Všetci máme vlastnú hlavu.

Možno si pomyslíte, že čím bohatší človek, tým luxusnejšie auto. Áno, môže to platiť, ale existujú aj výnimky. Jednou z nich je Francúz N’Golo Kanté z londýnskej Chelsea, ktorá bude, keď berieme do úvahy športové tipy, spolu s Manchestrom City a Liverpoolom, hlavným favoritom nasledujúceho ročníka Premier League. Klub mal vďaka sponzorstvu k dispozícii luxusné autá jednej nemeckej značky, ale Kanté auto neprijal a jazdil na svojom mini- autíčku. Prečo to robil, keď si mohol vybrať iné auto? Skromne odpovedal, že viac mu jednoducho netreba, že on sa uskromní s tým, čo mal doteraz.

Tu krásne vidieť, že niektoré výnimky potvrdzujú pravidlo, a že sto ľudí – sto chutí skutočne platí. Ono, či už jazdíte na obrovskom vozidle, ktoré má 4×4 alebo máte dvojmiestne autíčko s malým motorom, tak si treba uvedomiť, že stále je to auto. Ak ste šoféri tak viete, že sadnúť si za volant v sebe skrýva ťažko opísateľný pocit.

 

You may also like