Filtre v aute: varovné signály a ich výmena

Filtre v aute: varovné signály a ich výmena

by sprava_kanapa.sk

Na prvý pohľad sa môže zdať, že filtre v autách plnia menej dôležitú úlohu a patria medzi menej dôležité súčiastky. Na druhej strane, zabraňovať priechodu nežiadúcich telies, ktoré by mohli poškodiť auto alebo ohroziť zdravie pasažierov, znie oveľa vážnejšie. Filtre zároveň patria medzi súčiastky, ktoré potrebujú častejšiu údržbu a výmenu. Je to spôsobené tým, že postupne sa do nich nasiaknu rôzne nečistoty, a to znižuje ich účinnosť a výkon.

Len málo vodičov zanedbáva prezutie pneumatík, či pravidelnú STK a EMS kontrolu. Jednoduchý návod na údržbu auta by však mal obsahovať aj kontrolu a výmenu filtrov.  ​​Údržba motorového vozidla je nevyhnutná, aby ste ho vedeli udržať v pojazdnom stave.

Každé motorové vozidlo má štyri hlavné filtre. Výmena týchto filtrov je individuálna a záleží od viacerých faktorov. Záleží aj na tom, ako jazdíte a od toho sa odvíja, že niektoré filtre musíte meniť častejšie, akoby sa pôvodne očakávalo. Ak jazdíte v náročnejších podmienkach, pravidelnej výmene sa zrejme nevyhnete.

Palivové filtre

Palivo prichádzajúce do motora musí byť čisté. Palivový filter zachytáva všetky nečistoty v palive, ktoré by inak mohli ovplyvniť výkon. Filter teda chráni palivový systém a motor. Palivo môže byť nečisté od výroby, môže sa zašpiniť počas prepravy alebo pri tankovaní.

Pravidelná výmena palivového filtra je potrebná, aby filter dokázal plnohodnotne zachytiť abrazívne častice pri benzínových motoroch a vodu, ktorá cirkuluje v palive, a predchádzať korózii vo vnútri motora pri naftových motoroch. V zimnom období je obzvlášť dôležité venovať palivovému filtru zvýšenú pozornosť.

Zásadný vplyv na životnosť dielov má teda aj kvalita samotného paliva. Z tohto dôvodu sa  odporúča majiteľom áut s dieselovým motorom aspoň z času na čas natankovať kvalitnejšie palivo, aby nedošlo k predčasnému zaneseniu filtra.

Varovné signály pri palivových filtroch

​​Vedieť, kedy je potrebné skontrolovať, vyčistiť alebo vymeniť palivový filter, je prvým krokom k tomu, aby palivový systém fungoval bez problémov. Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od modelu vozidla, ale niektoré platia pre väčšinu vozidiel.

Tip: Výmena filtrov nie je jediným spôsobom, akým môžete svojmu autu dodať nový život. Poznáte výhody oblepenia auta reflexnými fóliami? Okrem rôznych dizajnov môžu autofólie poskytovať aj ochranu pred poškriabaním laku.

Ťažké štartovanie

Automobily potrebujú palivo na naštartovanie motora, ale so špinavým alebo upchatým palivovým filtrom bude tok paliva v systéme obmedzený, čo zase sťaží štartovanie vozidla.

V mnohých prípadoch sa vozidlo aj po niekoľkých pokusoch naštartuje. Predtým, ako sa pustíte do výmeny palivového filtra, skontrolujte a vylúčte ďalšie bežné problémy so štartovaním. Môže sa stať, že palivový filter je úplne v poriadku a problém je niekde inde.

Vynechávanie motora

Náhodné vynechávanie motora je taktiež ďalším signálom toho, že máte zlý alebo upchatý palivový filter. Deje sa to najmä vtedy, keď vozidlo ide do kopca alebo má ťažký náklad.

Pokles výkonu

Ak spozorujete výrazný pokles výkonu motora, môže to byť znakom toho, že máte problém s palivovým filtrom a je potrebné ho skontrolovať. Pokles výkonu bude opäť najzreteľnejší pri jazde do kopca. Pri zlom palivovom filtri je pokles výkonu spôsobený palivom, ktoré nie je schopné splniť požiadavky motora, pretože palivo neprúdi hladko a v správnom množstve.

Zhasnutie motora

Zhasnutie motora je jednou z vecí, ktorej sa obáva skoro každý vodič. Ak je palivový filter príliš znečistený a bez povšimnutia, môže ľahko dôjsť k zhasnutiu motora. V mnohých prípadoch sa to  stane, keď naň vyviniete dodatočnú záťaž a motor nemôže získať palivo potrebné na vytvorenie dodatočného výkonu.

Svietenie kontrolky

Ak sa vo vašom palivovom systéme vyskytne problém, ako je zlý alebo nefunkčný palivový filter, počítač vozidla by to mal spozorovať. Akonáhle je problém zachytený, zapne sa kontrolka motora.

Vzduchové filtre

Motor potrebuje vzduch a najlepšie pracuje s čistým vzduchom. Vzduchové filtre odstraňujú prachové častice, nečistoty, peľ a všetko ostatné z vonkajšieho prostredia, čo by sa inak dostalo do motora. Ak je vzduchový filter motora znečistený, môže to spôsobiť najrôznejšie problémy. Vedie to k zníženiu výkonu, spotreba paliva sa zvýši a takisto aj hlučnosť.

Výmena vzduchového filtra

Pre bezpečnú prevádzku motora je najlepšie vzduchový filter treba pravidelne vymieňať. Jednotliví výrobcovia áut uvádzajú rôzne doby jeho výmeny, ale v priemere sa tento cyklus pohybuje po odjazdení 30 tisíc kilometrov.

Zanesený filter odhalíte bežným pohľadom. Ak ide o malé znečistenie, stačí ho vyklepať alebo povysávať. Pokiaľ však zistíte veľké zanesenie filtra, v takom prípade je najlepšie ho vymeniť za nový.

Ak sa rozhodnete vyčistiť alebo vymeniť vzduchový filter sami, najskôr otvorte teleso filtra. To je zväčša pripevnené kovovými sponami, niekedy aj skrutkami. Vyberte pôvodný filter a presvedčte sa, či na ňom je označený smer prúdenia vzduchu. Ak áno, po vyklepaní ho vložte späť do rovnakej polohy, čo treba urobiť aj pri výmene za nový.

Olejové filtre

Olejové filtre pomáhajú udržať motor vozidla v čistote. Predlžujú tak jeho životnosť a zabezpečujú bezproblémovú prevádzku. Cez olejový filter preteká motorový olej, ktorý sa čistí od sadzí, kovových úlomkov a nespáleného paliva. Zachytáva drobné mikročastice, ktoré vznikajú pri bežnej prevádzke vozidla. Zabraňuje, aby tieto nečistoty vnikli priamo do motora a poškodili ho. Chybný olejový filter môže spôsobiť zníženie výkonu motora a rýchlejšie opotrebenie.

Výmena olejového filtra sa odporúča pri každej výmene motorového oleja. Pri naftových motoroch je to cca po každých 15 000 km a pri benzínových vozidlách cca po 10 000 km. To ale závisí od výrobcu, a preto sa odporúča, ako pri každom filtre, nahliadnuť do príručky. Pokiaľ sa do automobilov trochu vyznáte, vymeniť olejový filter s olejom zvládnete aj doma.

Kabínové filtre​​

Kabínové filtre nemajú priamy vplyv na techniku vozidla, ale ovplyvňujú zdravie. Tieto filtre slúžia na filtráciu vzduchu, ktorý vniká do interiéru automobilu cez ventiláciu. Účinne filtruje častice, peľ a pachy z vonkajšieho prostredia a zabraňuje im dostať sa dnu.

Kabínový filter napomáha k zdravej a komfortnej jazde tým, že bráni upchávaniu vykurovacích, ventilačných a klimatizačných systémov. Čistenie týchto systémov teda môžete zaradiť aj do svojho jednoduchého procesu, ako umyť auto.

Najmä v zime sa kabínový filter stará o to, aby vzduch v interiéri zostal bez škodlivín a častíc a aby sa okná menej zahmlievali. Na jar a v lete sú pre alergikov nepostrádateľné, pretože takmer úplne zabraňujú prenikaniu peľu do vnútorného priestoru vozidla.

Odporúča sa meniť ich raz ročne alebo každých 15 000 kilometrov. Ak sú upchaté alebo poškodené, tak aj skôr. To, že ich musíte vymeniť spoznáte napríklad vtedy, ak sa vám zahmlievajú sklá, z ventilačných otvorov vychádza zatuchnutý vzduch, alebo spolujazdci s alergiou majú zhoršené dýchanie počas jazdy v aute.

Existujú 3 druhy kabínových filtrov:

  • Papierové filtre – Tieto filtre sú základné a zachytávajú prevažne hrubé častice.
  • Uhlíkové filtre – Ich výhodou oproti papierovým filtrom je vrstva aktívneho uhlia, ktorá pohlcuje nepríjemné pachy a škodlivé plyny.
  • Antibakteriálne filtre – Tieto filtre obsahujú dodatočnú vrstvu s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktorá zachytáva alergény, baktérie, vírusy a zabraňuje šíreniu plesní a húb. Tieto filtre sú vhodné hlavne pre alergikov, astmatikov, deti a osoby, ktoré sú často na cestách.

Na záver

Filtre v autách sú veľmi dôležitou súčiastkou, čo ste si možno doteraz ani neuvedomovali. Zabezpečujú plynulú jazdu bez hluku a poškodenia motoru a niektoré dokonca aj ovplyvnňujú zdravie. Práve preto by ste ich údržbu nemali zanedbávať. Požiadavky na výmenu sú skôr individuálne, ale pokiaľ s nimi bude niečo v neporiadku, určite to zistíte a môžete začať konať.

 

Autor: Michal Horváth, SEO copywriter

 

You may also like