Najlepšie pneumatiky pre offroad: Ako si vybrať?

Najlepšie pneumatiky pre offroad: Ako si vybrať?

by sprava_kanapa.sk

Výber správnych pneumatík pre offroad vozidlo je kľúčový pre maximálnu trakciu, kontrolu a bezpečnosť v náročných terénoch. Či už zdolávate skalnaté kopce, brodíte sa blatom, alebo brázdite piesočné duny, pneumatiky musia hrať svoju úlohu perfektne. Aké vlastnosti by mali mať offroad pneumatiky?

Dôležité vlastnosti offroad pneumatík

SUV alebo offroad vozidlá potrebujú pneumatiky s hlbokým dezénom a robustnými blokmi, aby v teréne dosiahli maximálnu trakciu. Počas jazdy cez terén ako je bahno či sneh potrebujú široké drážky, aby vedeli vlhkosť rýchlo odvádzať. Samozrejme, že v príliš hlbokom snehu sa vám zídu tiež reťaze na suv 4×4 a offroad automobily. Ideálne je, keď ide o pneumatiky s dezénom, ktorý sa dokáže automaticky vyčistiť pre dosiahnutie optimálneho výkonu.

Náročný terén plný kameňov či štrku vyžadujú pevnú konštrukciu s robustnými a odolnými bočnicami brániacimi prerezaniu a poškodeniu. Stabilitu a odolnosť zabezpečí i viacvrstvová kostra pneumatiky. Spevnené bočnice s aramidom sú extra ochranou. Zmes pneumatík pre offroad vozidlá je o niečo mäkšia. Vďaka mäkkosti má lepšiu priľnavosť na blate a skalách. Napriek mäkkosti musí odolať oderu a prerezaniu. Dobrá priľnavosť pneumatík je znakom bezpečnosti počas jazdy na mokrej vozovke.

Tipy na kvalitné offroad pneumatiky

Vybrať pneumatiky je možné priamo v kamenných obchodoch, ale ani kúpa cez internet nie je zlý nápad. Pri surfovaní po internete máte viac času na rozmyslenie a preštudovanie recenzií. Medzi najlepšie, avšak nie najlacnejšie pneumatiky, patria nasledovné značky:

BFGoodrich Mud-Terrain T/A KM3

Ide o priam legendárne offroad pneumatiky s agresívnym dezénom badateľným na prvý pohľad. Sú ideálne na jazdu v blate, snehu a inom lesnom teréne. Ponúkajú výbornú trakciu. Vydržia naozaj veľa vďaka pevnej konštrukcii s odolnými bočnicami.

Cooper Discoverer STT Pro

Medzi najuniverzálnejšie offroad pneumatiky patria Cooper Discoverer STT Pro. Sú vhodné pre rôzne terény a stabilné na ceste i počas jazdy v lese a po poli. Motoristi si ich obľúbili aj pre veľmi tichý chod a komfort jazdy.

Michelin BFGoodrich All-Terrain T/A KO2

Tieto pneumatiky si rovnako užijete na ceste a tiež v teréne. Majú veľmi dobrú trakciu a poskytnú stabilitu aj v najnáročnejšom teréne. Investovať do pneumatík Michelin BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 sa oplatí, pretože sú odolné voči oderu a majú dlhú životnosť.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like