Uvažujete o kúpe auta 4×4?

by sprava_kanapa.sk

Už ste niekedy zauvažovali o tom, čo vlastne skratka auto4x4 znamená? Teda lepšie povedané, čo znamenajú číslice 4×4? Ak by sme si to mali vysvetliť zjednodušene, tak prvé číslo znamená počet kolies, pričom druhé číslo znamená, koľko z týchto kolies je poháňaných motorom. To teda znamená, že auto4x4 má pohon všetkých štyroch kolies. Tieto vozidlá sú dnes veľmi obľúbené a vyhľadávané.

Pre koho je určené auto4x4?

Systém 4×4 je považovaný za výhodu najmä v prípade jazdy na klzkej vozovke. Vodičovi totiž poskytuje lepšiu kontrolu nad vozidlom. Z tohto dôvodu je častejšie auto4x4 vidieť v úlohe športovo úžitkového vozidla. Nemusí to ale byť pravidlom. Aj „bežní“ vodiči sa čoraz častejšie rozhodujú pri kúpe pre auto4x4. A výrobcovia po tomto type pohonu siahajú už aj pri klasických sedanoch, malých vozidlách a čoraz populárnejších SUV-čkách. Kedysi bolo pravdou, že vozidlá 4×4 boli nevýhodné pre ich zvýšenú spotrebu paliva a tiež vysokú obstarávaciu cenu. Ani toto však už dnes neplatí. Aj preto sa popularita áut 4×4 neustále zvyšuje. Pre koho sú určené?

  • Vozidlá 4×4 využijú a ocenia najmä vodiči, ktorí často jazdia do zasnežených terénov. Ak teda bývate v horských oblastiach alebo často jazdíte do hôr, o vozidle s pohonom všetkých štyroch kolies sa Vám určite oplatí zauvažovať. Tu sa využije najmä silný záber kolies, ktorý pohon 4×4 so sebou prináša.
  • Auto4x4 je výkonnejšie a vhodnejšie pre každého, kto zvykne za vozidlom ťahať ťažké náklady. Čo to znamená? Ak jazdíte na dovolenky s prívesným karavanom, často používate prívesný vozík, alebo prevážate napríklad kone, určite Vám auto4x4 bude vyhovovať.
  • Ste lesník alebo poľnohospodár? Často jazdíte do neprístupných terénov? Aj v tomto prípade určite využijete pohon všetkých štyroch kolies.
  • Auto4x4 je však určite vhodné pre každého šoféra, ktorý sa chce vo vozidle cítiť bezpečnejšie. Takéto vozidlo totiž zvláda lepšie cestu nielen na snehu, ale aj na mokrej vozovke, či blate.

Vo všeobecnosti sa teda dá povedať, že s pohonom 4×4 jazdíte bezpečnejšie. Všetko však závisí aj od schopností vodiča. A ak už auto4x4 vlastníte, nesmiete si myslieť, že sa Vám nič nemôže stať! Aj v takomto prípade sú v zime nevyhnutnosťou kvalitné pneumatiky.
Autorské právo: watman / 123RF Reklamní fotografie

You may also like