Jarná údržba: Dokonale čisté auto krok za krokom

by sprava_kanapa.sk

Prvé jarné dni sú ako stvorené na údržbu vášho štvornohého tátoša, ktorý dostal počas zimy riadne zabrať. V prvom rade ho iste dáte dokopy po technickej stránke. Následne sa treba zamerať aj na jeho vyčistenie. Čistotou by mala žiariť karoséria a aj interiér auta. Vyhraďte si jedno popoludnie na ich vyčistenie a uvidíte, že sa vám v aute bude ihneď lepšie jazdiť.

Prvý krok: Karoséria

V prípade, že ste svoje auto umývali zvonku pravidelne, budete mať na jar uľahčenú prácu. Umytie vonkajších častí auta je v autoumyvárni jednoduchou záležitosťou. Umyť auto môžete aj pred svojim domom. Stačí vám k tomu vedro s vodou a prípravky určené na umývanie karosérie. Najlepšou voľbou je autošampón. Na umývanie vám stačí starý froté uterák alebo jemná hubka. Ak chcete predísť fľakom, môžete auto čistiť po častiach a vlhké mieste ihneď vysušiť jelenicou alebo utierkou z mikrovlákna.  Vždy začínajte od strechy a postupujte cez strednú časť vozidla až ku kolesám. Na puklice a disky využívajte autokozmetiku určenú na tieto časti vozidla. Silnejšie chemické prípravky sú niekedy potrebné aj na zmytie uschnutého hmyzu na nárazníku. Nezabudnite na umytie prahov a okolie dverí. Posledným krokom je dôsledné navoskovanie celej karosérie. Vosk ochráni lak a zároveň sa vám auto bude v budúcnosti lepšie čistiť.

Druhý krok: Koberčeky a podlaha auta

Podlaha auta býva najviac znečistenou časťou interiéru. Venujte sa jej vyčisteniu dôkladne. Gumené koberčeky si raz za čas zaslúžia výmenu. V prípade, že sú veľmi zničené, kúpte si nové. Ak sa nelámu, nekrčia, nemajú ohnuté okraje, stačí ich len vyčistiť. Najskôr koberčeky povysávajte a potom vyčistite prípravkami na tepovanie. Iba tie vedia odstrániť aj mastnotu a zaschnuté bahno. Na podlahe auta sa nachádza po zime množstvo štrku. Budete preto potrebovať výkonnejší vysávač. Povysávať môžete aj prach z palubnej dosky a zo sedačiek.

Tretí krok: Palubná doska a gumové časti auta

Na palubnú dosku, stredovú časť medzi sedadlami, pedále a plastové časti dverí používajte penové čistiace prostriedky určené na tieto materiály. Nastriekajte ich na povrch, dobre rozotrite a dosušte utierkou z mikrovlákna. V prípade, že ich povrch aj naimpregnujete, ochránite tieto časti vozidla pred UV žiarením a rýchlim usádzaním prachu.

Štvrtý krok: Strop automobilu a sklá

Strop vozidla býva najviac znečistený nad hlavou vodiča a v okolí tienidiel. Sú to miesta kam počas jazdy najčastejšie siahajú naše ruky, veľakrát špinavé alebo mastné. S takýmito škvrnami si vie poradiť prostriedok na textílie, ktorý nastriekate na postihnuté mieste, necháte pôsobiť a zotriete kefkou. Čistenie okien robte až po vyčistení karosérie a interiéru, aby ste predišli ich zašpineniu počas striekania prípravkov na rôzne povrchy. Aj v tomto prípade voľte prípravky určené na čistenie skiel, aby ste predišli šmuhám, ktoré vedia počas jazdy otravovať. Zakúpiť sa dajú celé sady na čistenie skiel spolu so špeciálnymi utierkami a handričkou na doleštenie.

Piaty krok: Čistenie sedačiek

Ak máte na sedačkách poťahy, vyhrali ste. Stačí ich zvliecť a oprať v pračke pri 60 stupňoch alebo ručne. V opačnom prípade budete musieť vydať dosť energie, aby ste sedačky vyčistili. V aute veľa ľudí konzumuje jedlá a pije nápoje. Veľakrát sa stane, že niekde niečo kvapne alebo spadne. Sedačky najskôr povysávajte, aby ste ich zbavili chlpov a prachu. Následne použite na sedadlá tepovací prostriedok. Môžete využiť aj tepovač, ak ho vlastníte. Na jednotlivé škvrny, ktoré nezídu dole pri tepovaní, musíte použiť prostriedky určené priamo na daný typ škvrny. Kožené sedačky ošetrujte a čistite špeciálnou autokozmetikou určenou na kožu. Iba tak dosiahnete oživenie kože a jej ochranu.

 

 

You may also like