Zima so sebou prináša okrem snehových radovánok tiež starosti, a to hlavne šoférom. Nutná je zvýšená starostlivosť o vozidlo, zasnežené cesty sú plné nástrah a každá jazda môže byť rizikom. Môže, ale nemusí. Jednoducho si osvojte pravidlá jazdy po snehu a nemusíte sa obávať kolízie alebo zapadnutia do záveja.
Pravidlá jazdy po snehu
Každá jazda počas snehovej metelice znamená pre vodiča stres. Niekedy je istá miera stresu na úžitok, pretože lepšie udržíte pozornosť a nebudete sa venovať iným činnostiam. Bohužiaľ aj počas zlých poveternostných podmienok sú niektorí šoféri schopní odpisovať na správy alebo sa neadekvátne venovať všetkému možnému. Pozornosť je pri šoférovaní vozidla po zasneženej vozovke alfou i omegou bezpečnej jazdy. Musíte byť predvídaví. Nikdy nebrzdite alebo sa nevyhýbajte druhému vozidlu na poslednú chvíľu. Veľmi rizikové bývajú zákruty, do ktorých v prípade zlej viditeľnosti vchádzajte veľmi opatrne. Tlačenie sa na druhého šoféra je neprípustné. Celá vaša jazda by mala byť plynulá, a to vrátane brzdenia. Vyhnite sa prudkému brzdeniu aj v prípade, že sa vám zdá situácia pred vami nebezpečná. Automobil lepšie zareaguje na plynulé zošľapnutie brzdy. Aj keď jazdíte akokoľvek opatrne, buďte pripravení na to, že by ste mohli skončiť v záveji. Noste so sebou základné zimné vybavenie. Ak cestujete s rodinou nezabudnite na teplé deky, tekutiny a niečo malé na občerstvenie. Zo snehovej šlamastiky vás zachráni ťažné lano, lopata, snehové reťaze, vyslobodzovacie pásy a štartovacie káble.
Pravidlá starostlivosti o vozidlo
Na zimu treba pripraviť aj vaše vozidlo. Základom sú zimné pneumatiky s predpísaným dezénom. Dezén by nemal v zime klesnúť pod 3 mm, ale lepšie spravíte, keď pneumatiky vymeníte pri dezéne hlbokom 4 mm. Samotné zimné pneumatiky nemusia v prípade hlbokého snehu stačiť. Tento fakt platí v strmých úsekoch ciest, v ktorých vznikajú kolóny. Dokonca aj SUV s veľkými kolesami sa nedokáže rozísť do zasneženého kopca. Preto mysleli výrobcovia snehových reťazí aj na majiteľov veľkých vozidiel. Nespoliehajte sa na silný motor a pohon na všetkých kolesách, ale si kúpte reťaze na SUV 4×4. Dokonca aj majitelia dodávok majú v obchodoch k dispozícii reťaze na dodávky. Viete, ktorá časť vozidla v zime sklame najčastejšie? Je ňou batéria. Stav akumulátora dokážete sami len ťažko odhadnúť. Pred zimou si dajte kapacitu batérie skontrolovať v servise. A keď už v tom servise budete, vyvážte si kolesá a požiadajte technikov, aby vám skontrolovali podvozok. Pravidelné technické prehliadky pridajú na sebavedomí a bude sa vám v zime pokojnejšie jazdiť.